Tomasz Błeszyński - od 2007 r. na blogu Money.pl
 Oceń wpis
   
         Przy tak galopujących ostatnio cenach mieszkań szczególnie rynku pierwotnym należy się nad tym dobrze zastanowić. Czy podążać za zachciankami deweloperów stale podnoszącymi ceny, dzielnie wspieranych przez bankowców oferujących tzw. ”tanie kredyty hipoteczne” oraz producentami materiałów budowlanych, którzy też czują, że bezkarnie mogą windować ceny. Podjecie tak ważnej życiowej decyzji wymaga rozwagi.
         Należy pamiętać,że Polacy kupują mieszkania raz czasem dwa razy w życiu. Transakcje te okupione są nie tylko stresem, ale i ekonomicznym wyrzeczeniem,kredyt na 30-lat nie należy tu do rzadkości. Dlatego należy się dobrze zastanowić, zweryfikować oferty dostępne na rynku, poradzić się fachowców i liczyć, liczyć pieniądze. Zakup mieszkania od zawsze był i będzie jeszcze przez wiele lat marzeniem realizowanym bardziej z konieczności niż przyjemności. Biorąc po uwagę jednak słabą kondycję finansową Polaków, tu same chęci nie wystarczą liczą się pieniądze i to, co raz większe.
          Deweloperzy sprytnie wykorzystując sztuczki marketingowe nakręcają spiralę popytu ograniczając podaż. Lepiej, bowiem sprzedać jeden czy dwa „ apartamentowce” i zarobić sowicie, niż kawałek osiedla. Pamiętajmy o tym, niebawem ogarnie Nas jesienna gorączka zakupów, wszystkie ceny będą wydawały się przystępne a oferty atrakcyjne. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie porównajmy perspektywy rozwoju mieszkaniowego rynku pierwotnego i wtórnego.
           Pierwotny rynek mieszkaniowy rozwija się nadal agresywnie, deweloperzy nowe inwestycje sprzedają jeszcze na etapie realizacji, ceny ciągle rosną, choć nie tak jak wiosną. W niektórych regionach kraju można już zaobserwować powolną stabilizację. Prognozowane roczne wzrosty cen nie będą już tak wysokie jak w 2006 r.. Oczywiście ich końcowa wartość zależeć będzie od regionu kraju, lokalizacji, wykończenia i solidności inwestora. Na rynku pojawia się już też mniej zamożnych klientów, krajowych i zagranicznych. Traktujących zakupy mieszkań jako lokata, liczących na możliwość uzyskiwania przychodów z najmu. Bowiem zakup lokalu po obecnych cenach, na kredyt z późniejszą opcją wynajmu jest już praktycznie nieopłacalny.
           Prognozuję, że gorączka cenowa i nadmuchany balon deweloperski na rynku mieszkaniowym, który rozpoczął się w 2006 r., będzie się stabilizował pod koniec 2007 r., a w 2008 r. kiedy wiele z zakładanych inwestycji deweloperskich nie zostanie do końca zrealizowanych rynek odzyska równowagę.
           Na rynku wtórnym obserwujemy również wzrost cen, choć nie tak gwałtowny jak na rynku pierwotnym. Podaż utrzymuje się na niezmienionym poziomie. Popyt uzależniony jest, co raz bardziej od zdolności kredytowej przyszłych nabywców. Mieszkania w tym segmencie kupują ludzie o średnim statusie materialnym korzystający głównie z kredytów hipotecznych. Lokale kupowane są w pierwszej kolejności na potrzeby własne niż wynajem.  Powodzeniem cieszą się tak jak od lat mieszkania położone w ciekawej lokalizacji i dobrze utrzymanych nieruchomościach,raczej 2-3 pokojowe o średnim metrażu. Ceny na tym rynku będą się stopniowo normalizować. Wpływ na to będzie też miało uwłaszczenie się właścicieli mieszkań w zasobach spółdzielczych oraz wykup lokali komunalnych z bonifikatą. Apetyty sprzedających będą malały tak jak ceny na rynku pierwotnym. Kupując mieszkanie na rynku wtórnym powinniśmy zwrócić uwagę na następujące zagadnienia:
           Prawne - czy własność lokalu nie budzi zastrzeżeń, czy nie ma obciążeń. Te informacje uzyskamy przeglądając aktualny odpis z Księgi Wieczystej. Sprawdźmy, też, kto jest tam zameldowany i dopilnujmy by się wymeldował przed transakcją (przed podpisaniem aktu notarialnego), bo potem będą poważne problemy z usunięciem niechcianego lokatora.
           Ekonomiczne - zweryfikujmy wszystkie opłaty dotyczące mieszkania. Sprawdźmy, kto zarządza nieruchomością, czy jest to profesjonalny zarządca z licencją, dowiedzmy się,
 jakie są plany odnośnie przyszłości budynku, jakie będą remonty, jaka będzie kalkulacja stawek czynszu i pozostałych opłat. Skontrolujmy, opłaty za media i czy nie ma zadłużeń.
           Techniczne - dokonajmy szczegółowego przeglądu technicznego lokalu, i części wspólnych budynku. Zwrócimy uwagę na wszelkie instalacje i ich stan, stolarkę okienną, drzwiową, posadzki, tynki.
           Zakup mieszkania jest inwestycją szczególną, dlatego też nie wstydźmy i nie bójmy się je dokładnie sprawdzić, o wszystko pytać właściciela, zarządcę czy też pośrednika.W przypadku stwierdzenia jakiś uchybień  twardo negocjujmy cenę zakupu. Mieszkania na rynku pierwotnym czy wtórnym kupować zawsze warto, byle by za rozsądną cenę i na uczciwych warunkach.
 
Tomasz  Błeszyński- Doradca Rynku Nieruchomości
 
30 lipca 2007 r.
Kategoria: Biznes
 
Nowe stawki podatku Vat 2007-07-11 10:10
 Oceń wpis
   
    Obecnie w Sejmie trwają prace nad rządowym projektem ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy o zwrocie osobom fizycznym niektórych wydatków związanych z budownictwem mieszkaniowym.
    Najważniejsze zmiany wprowadzone do ustawy o podatku od towarów i usług oceniam pozytywnie. Umożliwią stosowanie preferencyjnej 7 procentowej stawki VAT od 1 styczna 2008 r. do 31 grudnia 2010 r. Obejmują nowe mieszkania o powierzchni użytkowej do 120 mkw. i jednorodzinne domy do 220 mkw. Wyższa 22 proc. stawka VAT będzie obowiązywać za każdy dodatkowy metr powierzchni użytkowej.
    Opodatkowane niższym podatkiem mają być również wymiany okien i drzwi wejściowych w budynkach wielomieszkaniowych, domach jednorodzinnych, noclegowniach i domach dla bezdomnych. Obejmie także remonty części wspólnych budynków wielorodzinnych, np. dachy, elewacje, klatki schodowe, instalacje. W przypadku domów jednorodzinnych, 7 proc. stawka ma być stosowana w przypadku takich usług jak: remonty przyłączy, fundamentów, elewacji budynku.
    Zmiany zaproponowane w ustawie przedłużają bezterminowo obowiązywanie przepisów umożliwiających odzyskiwanie części wydatków na większość materiałów budowlanych ponoszonych przez osoby budujące domy, rozbudowujące je, remontujące mieszkania. Nowelizacja precyzuje, kiedy będzie możliwy zwrot różnicy między 22 a 7proc. stawką VAT. Zasady ubiegania się i otrzymywania kwoty zwrotu pozostaną w niezmienionym kształcie.
    Zgodnie z projektem nowelizacji, preferencyjna stawka VAT nie będzie dotyczyła budowy: garaży, miejsc parkingowych, obiektów służących rekreacji oraz pomieszczeń przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej. Nie może być też stosowana przy budowie domów stawianych tzw. systemem gospodarczym, ponieważ tacy inwestorzy nie podlegają przepisom ustawy o podatku od towarów i usług.
Omawiana ustawa zacznie obowiązywać od 2008 roku, jest, więc jeszcze trochę czasu by opracować projekty faktycznego wspierania rozwoju budownictwa mieszkaniowego.
Pilnej nowelizacji wymaga też  tzw. definicja budownictwa społecznego. Uwzględnić w niej należy przede wszystkim interesy ludzi mniej zamożnych, samodzielnie budujących swe pierwsze domy. Rynek nieruchomości powróci do równowagi, dobre prawo będzie tu bardzo pomocne. Ceny nie będą rosły a co najważniejsze nastąpi zaspokojenie potrzeb mieszkaniowych dużej części społeczeństwa.
Od 17 lat zajmuje się zawodowo rynkiem nieruchomości i nie doczekałem się jeszcze kompleksowych rozwiązań stymulujących rozwój budownictwa mieszkaniowego. Powstają, co raz to nowe akty prawne, lecz ich realizacja pozostawia wiele do życzenia. Zmagania obywatela z zawiłymi procedurami legislacyjnymi kończą się zwykle porażką, zwłaszcza w zakresie interpretacji prawa podatkowego.
Dobre prawo to takie które służy społeczeństwu, a nie tym co je stanowią.
 
Tomasz Błeszyński
Doradca Rynku Nieruchomości
Kategoria: Biznes
 

Najnowsze wpisy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
doradca rynku nieruchomości, coach biznesu, bloger, analityk, wykładowca, think - tank, fan - muzyki, literatury, filmu, sztuki, architektury i biegania.
 


      Najnowsze komentarze
 
2017-11-18 08:53
mam w głębokim poważaniu gigantomanie... do wpisu:
Expo jednak nie dla Łodzi
Byłoby jednak milej, aby miast walczyć z wiatrakami połatać dziury w jezdniach na Wojska[...]
 
2017-11-17 15:19
pieniadze do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Wynik bardzo dobry. Praktycznie wygraliśmy ale sądzę, że przeważył argument niemerytoryczny tj.[...]
 
2017-11-15 19:08
Tomasz Błeszyński do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Polska nie zorganizuje International EXPO 2022 Poland w Łodzi. Wystawę zorganizuje stolica[...]
 
2017-11-07 15:38
angling do wpisu:
Dokąd płynie Łódź ?
Tak jest potencjał na 10 lat pracy dla eksperta dobrego. W pozytywnym sensie - jest co[...]
 
2017-09-25 17:18
Andrzej z Warszawy do wpisu:
Nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami podpisana
Świetny artykuł, ma Pan rację rzeczoznawstwo nie jest zawodem wybranym, jest jeden rynek, jest[...]