Tomasz Błeszyński - od 2007 r. na blogu Money.pl
 Oceń wpis
   

„Puls Biznesu” dotarł do sprawozdania Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (MSWiA) o nabywaniu nieruchomości w Polsce przez cudzoziemców w 2007 r. Wnioski: obcokrajowcy ciągle wykazują duże zainteresowanie kupnem w naszym kraju nieruchomości gruntowych. Trochę gorzej jest w segmencie mieszkań i lokali użytkowych.

Spekulanci i inwestorzy
W ubiegłym roku dokonano łącznie 8,8 tys. transakcji (z zezwoleniami lub bez nich), co oznacza 38-procentowy wzrost w porównaniu z 2006 r. (6,4 tys.). Także powierzchnia nabytych nieruchomości gruntowych wyraźnie się zwiększyła i wyniosła prawie 7 tys. ha, czyli była o 37 proc. wyższa niż w 2006 r. (ok. 5 tys. ha).
— Kolejny rok z rzędu Polska ma bardzo dużą dynamikę wzrostu transakcji z udziałem cudzoziemców. To pokazuje, jak duża jest wiara zagranicznych inwestorów w fundamenty polskiej gospodarki — mówi Marek Paczuski, specjalista ds. nieruchomości w firmie DZT.
Spadła za to wyraźnie, bo o 20 proc., powierzchnia kupionych mieszkań i lokali użytkowych (biurowce, centra handlowe, magazyny). W 2007 r. cudzoziemcy kupili 3,5 tys. takich nieruchomości o powierzchni 533,5 tys. mkw. (rok wcześniej 663,6 tys. mkw.). Warto przypomnieć, że dynamika wzrostu z 2005 r. na 2006 r. była tu rekordowa i wyniosła aż 285 proc. Dlaczego wyraźnie przyhamował sektor mieszkaniowy i lokali użytkowych?
— Kapitał spekulacyjny zaczął szukać lepszych okazji do zarobku i znalazł je w innych krajach, np. w Bułgarii i Rumunii. W Polsce zatrzymały się ceny mieszkań, więc inwestorzy nie mają tak dużej jak do niedawna stopy zwrotu. Ponadto zmniejszyła się skłonność banków do udzielania kredytów hipotecznych. Jeśli idzie o lokale użytkowe, to powodem spadku było wyraźne zmniejszenie inwestycji w biurowce, centra handlowe czy magazynowe. W 2007 r. wartość inwestycji w ten segment wyniosła około 3 mld EUR, podczas gdy w rekordowym 2006 r. aż 5 mld EUR — wyjaśnia Marek Paczuski.
Podobnie sytuację tłumaczy Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości.
— Widać, że nadal jest wysokie zainteresowanie nieruchomościami gruntowymi. Ceny mieszkań zaczęły się urealniać. Wzrosła podaż, deweloperzy ostrożniej inwestowali i rynek zaczął wykazywać nasycenie. Inwestycje w mieszkania nie są już tak rentowne jak jeszcze rok czy dwa lata temu. Przyhamował także rynek wynajmu mieszkań z powodu wyższych kosztów utrzymania — mówi Tomasz Błeszyński.
W jego ocenie spadek powierzchni nabywanych lokali użytkowych wynika przede wszystkim z ograniczenia oddawanych do użytku centrów handlowych i biurowców.
— Rok 2006 okazał się rekordowy i trudno będzie tamten wynik powtórzyć. Wybudowano wtedy mnóstwo centrów logistycznych i parków technologicznych. W 2007 r. inwestycje zastopowała niesławna ustawa o wielkopowierzchniowych obiektach handlowych, która wkrótce, miejmy nadzieję, zostanie zlikwidowana — dodaje Tomasz Błeszyński.
Kto u nas kupuje
Z raportu MSWiA wynika, że zdecydowanym liderem w kupowaniu nieruchomości gruntowych w Polsce są Niemcy (120 ha). Daleko za nimi plasują się Holendrzy, Szwedzi, Austriacy i Brytyjczycy. Jeśli idzie o firmy, najwięcej gruntów nabyły podmioty z przewagą kapitału irlandzkiego (1,6 tys. ha), holenderskiego i niemieckiego.
Najwięcej gruntów kupowano na terenie województw: śląskiego, mazowieckiego i dolnośląskiego. Mieszkania oraz lokale użytkowe najchętniej są kupowane w dużych miastach: w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Wrocławiu i w Szczecinie.
Jarosław Królak
Puls Biznesu         22.04.2008                                                                                             
 
Kategoria: Biznes
 

Najnowsze wpisy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
doradca rynku nieruchomości, coach biznesu, bloger, analityk, wykładowca, think - tank, fan - muzyki, literatury, filmu, sztuki, architektury i biegania.
 


      Najnowsze komentarze
 
2017-11-17 15:19
pieniadze do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Wynik bardzo dobry. Praktycznie wygraliśmy ale sądzę, że przeważył argument niemerytoryczny tj.[...]
 
2017-11-15 19:08
Tomasz Błeszyński do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Polska nie zorganizuje International EXPO 2022 Poland w Łodzi. Wystawę zorganizuje stolica[...]
 
2017-11-07 15:38
angling do wpisu:
Dokąd płynie Łódź ?
Tak jest potencjał na 10 lat pracy dla eksperta dobrego. W pozytywnym sensie - jest co[...]
 
2017-09-25 17:18
Andrzej z Warszawy do wpisu:
Nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami podpisana
Świetny artykuł, ma Pan rację rzeczoznawstwo nie jest zawodem wybranym, jest jeden rynek, jest[...]
 
2017-09-14 20:37
Z.Maria do wpisu:
Będą chętni na drewniane domy
Witam Pana, Bardzo dobry komentarz i trafne spostrzeżenia. To może być dobry pomysł z tymi[...]