Tomasz Błeszyński - od 2007 r. na blogu Money.pl
Bonifikaty do zwrotu 2012-10-23 22:45
 Oceń wpis
   

Władze Łodzi żądają zwrotu bonifikaty udzielonej przy wykupie mieszkań.

Miasto będzie domagać się przed sądem zwrotu bonifikat tylko w sytuacjach, gdy nowi właściciele mieszkania wykupili ze zniżką, sprzedali je przed upływem pięciu lat od daty zakupu, a pieniędzy nie przeznaczyli na cele mieszkaniowe. Marcin Wąsiewicz z Polsat News rozmawiał z Tomaszem Błeszyńskim doradcą rynku nieruchomości o konsekwencjach prawnych i społecznych takich praktyk. Urząd Miasta w wyżej wymienionych przypadkach ma 10 lat na wystąpienie z żądaniem zwrotu bonifikaty.

  

Źródło: Polsat News 23.10.2012 r.


Kategoria: Biznes
 
Medialne kryzysy 2012-10-22 22:05
 Oceń wpis
   

Gospodarka hamuje już konkretnie, spadają współczynniki, rośnie bezrobocie. Obniża się rentowność inwestycji już nie tylko na rynku nieruchomości czy w sektorze budowlanym.

Kryzys potajemnie zaatakował media siejąc przez nikogo nieoczekiwane spustoszenie. Na pierwszy ogień poszła Gazeta Wyborcza, w której to nie tak dawano zwolniono znanego dziennikarza i publicystę oraz wprowadzono oszczędności. Teraz kolej przyszła na koncern ITI gdzie w zeszłym tygodniu zwolniono dziennikarzy TVN, ograniczono etaty dla operatorów oraz zlikwidowano spółkę TVN Media, która prowadziła biura reklamy i marketingu.

Cięcia budżetów, oszczędności to normalka w czasach dekoniunktury, przychody z reklam spadają, koszty utrzymania rosną. Przedsiębiorcy już nie wierzą w siłę kosztownej reklamy telewizyjnej, przeżywają też ciężkie chwile muszą oglądać każdą złotówkę. Przenoszą swoje działania marketingowe, do co raz bardziej dostępnego Internetu. Portale społecznościowe przeżywają prawdziwe oblężenie reklamowe. Co rusz powstają nowe witryny oferując atrakcyjne warunki umieszczania reklam. 

Nowym znakiem czasów jest przenoszenie całych wydawnictw do Internetu, po woli znikają pachnące drukiem gazety na rzecz specjalistycznych portali informacyjnych. Co raz bardziej staja się popularne tablety ułatwiające przeglądanie zasobów zgromadzonych w sieci. Jest taniej szybciej i wygodniej. Na rynku pojawia się wiele ciekawych książek czy wydawnictw w formie audiobooków, e-booków.

Kryzys w języku chińskim ma dwa znaczenia: zagrożenie i szansa tak też jest w gospodarce jedni trącą by zyskać mogli inni.

Tomasz Błeszyński

www.tomaszbleszynski.pl


Kategoria: Biznes
 
 Oceń wpis
   

Doradztwo to zawód czy usługa?

Ile można zarobić na doradztwie? Doradztwo samoistne, doradztwo towarzyszące wykonywanej usłudze podstawowej. W dyskusji biorą udział Tomasz Błeszyński, Andrzej Jakiel, Zbigniew Kubiński. Program z cyklu Doradca Rynku Nieruchomości Powszechnej  Akademii Nieruchomości PTEiDRN.

                                                                        Źródło : Telewizja PTEiDRN

 

Kategoria: Biznes
 
Mieszkania dla młodych 2012-10-16 18:27
 Oceń wpis
   

Niebawem ma trafić do Sejmu projekt programu "mieszkania dla młodych". Będzie mogło z niego skorzystać 36 tysięcy rodzin rocznie.

O tym, czy będzie to szansa na własne M dla młodych rozmawialiśmy z Tomaszem Błeszyńskim - ekspertem rynku nieruchomości oraz Jakubem Królikowskim- ekspertem ds. kredytów hipotecznych.

 Źródło: Radio Łódź - 16.10.2012 r.

 

Kategoria: Biznes
 
Zusowane umowy 2012-10-10 21:32
 Oceń wpis
   

Szykuje się nam kolejna bomba ekonomiczna. Jeszcze nie ochłonęliśmy od rządowego bubla legislacyjnego, jaki jest niewątpliwie projekt ustawy deregulującej zawody. Który będzie miał negatywny wpływ na gospodarkę a tu kolejna niespodzianka. W piątek podczas swojego II exposé Premier ma ogłosić, że należy przenieść umowy śmieciowe do kosza zusowskiego w imię sprawiedliwości społecznej.

     Co to oznacza dla gospodarki łatwo przewidzieć i wyliczyć. Obciążenie składkami umowy zlecenia i o dzieło doprowadzi w rezultacie do zwiększenia kosztów pracy i bezrobocia. Przedsiębiorcy na tym etapie nie są przygotowani na takie wyzwania, kryzys zmusza do ostrych cięć, bankructwa staja się codziennością. W cywilizowanych gospodarkach gdzie prowadzenie biznesu jest bardziej przewidywalne oczywistym jest budowanie firmy min. w oparciu o stałych pracowników, w których się inwestuje i stymuluje do rozwoju. W naszych realiach, kiedy już jutro staje się czasem nie pewne nie można o takich luksusach nawet marzyć.

     Doskonale rozumiem sytuacje pracowników wykonujących czynności na takich umowach. Dla niektórych z nich jest to ze względu na charakter wykonywanej pracy nawet dobrym rozwiązaniem. Nie wszyscy marzą na starość o emeryturze czy rencie z państwowego budżetu, są tacy, co już wiedzą, że nic nie dostaną i na nic też nie liczą. Ale opiekuńcze Państwo zadba o to by musieli płacić i płacić bez względu na wszystko.

     Moim zdaniem problemy te wymagają systemowych rozwiązań a nie zabiegów politycznych. Należy opracować korzystne rozwiązania uwzględniające interes pracowników jak i pracodawców a nie słupków w rankingach. Sprawa jest poważna istnieje niebezpieczeństwo dalszego wzrostu bezrobocia, do którego przysłuży się wspomniana wcześniej ustawa deregulacyjna. Młodzi ludzi zostaną znowu skazani na emigrację z pracą.  Wzrośnie szara strefa w gospodarce, zaniknie aktywność i przedsiębiorczość. A przecież nie od dzisiaj wiadomo, że polityka szkodzi gospodarce. Man nadzieję, że zwycięży rozsądek, ekonomiczne myślenie i nie dostaniemy zusem po oczach.

Tomasz Błeszyński

www.tomaszbleszynski.pl
październik 2012


Kategoria: Biznes
 
Gospodarka, głupcze ! 2012-10-03 22:16
 Oceń wpis
   

Jak zarobić a nie stracić. "Gospodarka, głupcze" to program ekonomiczny dla wszystkich zainteresowanych gospodarką.

W dzisiejszym wydaniu min. Tomasz Błeszyński doradca rynku nieruchomości wskazuje na co zwrócić uwagę kupując mieszkanie.

 

Źródło: 03.10.2012  21:40  TV TOYA


Kategoria: Biznes
 
 Oceń wpis
   

Mimo spadków cen gruntów budowlanych, inwestorów jest jak na lekarstwo. Wolą szukać ofert rolnych, które ciągle drożeją, ale są znacznie bardziej dochodowe.

Ceny działek budowlanych spadają w większych miastach oraz w ich bezpośrednim sąsiedztwie. Jak podaje serwis Szybko.pl, w ciągu ostatnich 12 miesięcy, 1 m kw. ziemi budowlanej w Polsce potaniał średnio o 4 proc. W miastach wojewódzkich zanotowano znaczne obniżki, sięgające przeciętnie 10 proc. - W większej odległości od dużych miast, ceny zachowują się w miarę stabilnie, a w najbardziej atrakcyjnych lokalizacjach nawet rosną, np. w Grodzisku Mazowieckim zapewnia Piotr Suchodolski z  firmy doradczej Wealth Solutions.

Daleko od miasta

Teraz jest rynek kupującego. To on dyktuje, ile zapłaci za działkę. Ma duży wybór więc skutecznie negocjuje obniżki, zwłaszcza, że sprzedający jest czasem bez wyjścia, bo sprzedaż działki ratuje jego budżet - twierdzi - Tomasz Błeszyński, / www.tomaszbleszynski.pl / doradca rynku nieruchomości.

Zdaniem Piotra Suchodolskiego, spadek cen ziemi może zachęcać do inwestowania w ten segment. - W dłuższej perspektywie obniżka cen wraz z ożywieniem akcji kredytowej powinna zaowocować wzrostem popytu na działki budowlane ze strony osób zamierzających zbudować dom. A to z kolei przyczyni się do wzrostu cen na rynku ziemi budowlanej prognozuje Piotr Suchodolski.

Jednak obecnie cel inwestycyjny przyświeca ok. kilkunastu proc. transakcji realizowanych na  tym sektorze rynku. - Udział ten jest stały. Część inwestorów wycofała się bojąc się dalszych spadków lecz na ich miejsce wchodzą osoby, które właśnie w spadkach cen upatrują swojej szansy na znalezienie taniej oferty - zaznacza Krzysztof Dzierdzikowski ze spółki Metrohouse& Partnerzy. Jego zdaniem, poważni" inwestorzy nadal mocno pilnują swoich portfeli w oczekiwaniu na dalsze zmiany na rynku.Natomiast osoby zdecydowane na transakcję, wybierają grunty nawet dość daleko od dużych miast, ale dobrze z nimi skomunikowane. - Na Mazowszu widzimy zainteresowanie działkami położonymi 25-65 km od centrum Warszawy (powiaty grodziski, pruszkowski, żyrardowski, otwocki, legionowski czy nowodworski. W przypadku innych miast wojewódzkich te odległości są trochę mniejsze. Ziemia budowlana w granicach dużych miast jest wciąż droga i stąd zainteresowanie kupujących dalszymi lokalizacjami mówi Piotr Suchodolski.

Słaby zysk

Według analityków, choć w długiej perspektywie inwestycja w ziemię budowlaną opłaci się, w obecnej sytuacji nawet dobrze wybrana nieruchomość nie zagwarantuje wysokiej stopy zwrotu.

Doradzam kupno większych działek z możliwością podziału. Jednak należy pamiętać, że w niektórych gminach, poza ceną podziału również w grę wchodzą opłaty adiacenckie (od wzrostu wartości nieruchomości w wyniku jej podziału), co powoduje wzrost kosztów inwestycji, które muszą się zwrócić przy sprzedaży ofert końcowych, np. działek o pow. 1 tys. mkw. opowiada Krzysztof Dzierdzikowski.

Zdaniem Tomasza Błeszyskiego, wartość gruntu, kupionego za gotówkę, może w ciągu co najmniej trzech lat wzrosnąć średnio 20 proc. - Wszystko zależy od projektu. Trzeba być  jednak ostrożnym, gdyż ostatnio na rynku zaczęły pojawiać się firmy oferujące gruszki na wierzbie" i super zyski z inwestowania w działki ostrzega Błeszyński.

Krzysztof Dzierdzikowski dodaje, że klienci szukają również działek pod prowadzenie działalności gospodarczej. - Często słyszymy: "biorę co będzie byle w tym rejonie". Alternatywą są inwestycje w działki rolne o powierzchni ok. dwóch hektarów, znajdujące się co najwyżej 10 km od miasta mówi Dzierdzikowski.

Intratne oferty

Z kolei ziemia rolna, jak zapewniają analitycy z Wealth Solutions, ciągle drożeje. - Wzrost cen gruntów rolnych jest ogólnoświatową tendencją i to od dłuższego czasu zauważa Piotr Suchodolski.

Polska według danych firmy doradczej Savills ze wzrostem rzędu 380 proc. w ciągu ostatnich ośmiu lat znajduje się nawet nieco poniżej średniej światowej (400 proc.). Dla przykładu, w tym samym czasie w Rumunii działki rolne zdrożały o ponad 1,8 tys. proc., na Węgrzech - o ponad 800 proc.

Mimo spadków cen gruntów budowlanych, inwestorów jest jak na lekarstwo. Wolą szukać ofert rolnych, które ciągle drożeją, ale są znacznie bardziej dochodowe.

Nadal ziemia rolna jest w Polsce tańsza niż na zachodzie Europy. Ponadto zbliża się rok 2016, w którym znikną ostanie bariery stawiane w Polsce obcokrajowcom pochodzącym z terenu Unii Europejskiej przy zakupie ziemi rolnej. - Więc nic dziwnego, że zainteresowanie działkami rolnymi ze strony inwestorów jest coraz większe. Jednak na zyski wynikające tylko ze wzrostu rynkowej wartości trzeba poczekać wiele lat. Z tego powodu, w krótszej, kilkuletniej perspektywie dobrym rozwiązaniem jest zakup kilkuhektarowe działki rolnej w pobliżu dużego miasta, jej przekształcenie, podział, uzbrojenie oraz sprzedaż w postaci małych działek budowlanych. Oczywiście, proces ten wymaga znajomości rynku, wiedzy, doświadczenia, znacznego kapitału i czasu, ale można dzięki niemu osiągnąć stopy zwrotu wysokości kilkudziesięciu procent rocznie zapewnia Piotr Suchodolski.

Zdaniem Krzysztofa Dzierdzikowskiego inwestorzy szukają najczęściej gruntów rolnych jako alternatywę do lokaty bankowej, pod elektrownie wiatrowe lub pod zalesienie.

                                                                                      Dorota Kaczyńska  

Źródło: ekonomia24 Moje pieniądze


Kategoria: Biznes
 

Najnowsze wpisy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
doradca rynku nieruchomości, coach biznesu, bloger, analityk, wykładowca, think - tank, fan - muzyki, literatury, filmu, sztuki, architektury i biegania.
 


      Najnowsze komentarze
 
2017-11-17 15:19
pieniadze do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Wynik bardzo dobry. Praktycznie wygraliśmy ale sądzę, że przeważył argument niemerytoryczny tj.[...]
 
2017-11-15 19:08
Tomasz Błeszyński do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Polska nie zorganizuje International EXPO 2022 Poland w Łodzi. Wystawę zorganizuje stolica[...]
 
2017-11-07 15:38
angling do wpisu:
Dokąd płynie Łódź ?
Tak jest potencjał na 10 lat pracy dla eksperta dobrego. W pozytywnym sensie - jest co[...]
 
2017-09-25 17:18
Andrzej z Warszawy do wpisu:
Nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami podpisana
Świetny artykuł, ma Pan rację rzeczoznawstwo nie jest zawodem wybranym, jest jeden rynek, jest[...]
 
2017-09-14 20:37
Z.Maria do wpisu:
Będą chętni na drewniane domy
Witam Pana, Bardzo dobry komentarz i trafne spostrzeżenia. To może być dobry pomysł z tymi[...]