Tomasz Błeszyński - od 2007 r. na blogu Money.pl
Wysyp licencji na rynku 2013-12-27 14:24
 Oceń wpis
   

Czeka nas w Nowym Roku 2014 na rynku nieruchomości istny wysyp licencji, certyfikatów, świadectw i zaświadczeń.

    Wszystko to dzięki ustawie deregulacyjnej likwidującej od 1 styczna licencje pośredników i zarządców nadawane przez Ministra. Licencji państwowych już nie będzie pojawiają się za to przeróżne pomysły społecznego, zawodowego licencjonowania rynku nieruchomości. Spodziewam się, że projekty będę podobne, bo przecież proch już dawano wymyślono. Jednak jak mawia inne przysłowie diabeł tkwi szczegółach i tym różnić się będą te licencje czy certyfikaty oprócz kolorów i szaty graficznej.

    Bardzo żałuję, że nasza wielomiesięczna praca nad uzgadnianiem między federacyjnych otwartych na środowisko regulacji nie przyniosła rezultatu. Byliśmy już blisko sukcesu opracowaliśmy koncepcję, przedyskutowaliśmy statut oraz formułę wdrażania. Szkoda, bo wspólny projekt zintegrowałby środowisko, a tak każdy sobie rzepkę skrobie.

    Polecam przyszłym licencjobiorcom szczegółowe przeczytanie i przeanalizowanie proponowanych regulaminów, co by przed ich podpisaniem upewnić się czy są zgodne z obowiązującym prawem. Wnikliwe zapoznanie się z propozycjami standardów zawodowych czy kodeksu etyki, co by nie wpaść z deszczu pod rynnę. Bo to przecież deregulacja uczyniła nas wolnymi, choć bez naszej w tym zasługi. Jesteśmy wolni i z pełną świadomością zdecydujmy się na nowe regulacje zawarte w standardach, ale po ich analizie.

    Na hura nie przystępujmy do danego systemu zobaczmy, co zaoferuje rynek. Jakie rozwiązanie będę dla nas dobre i nowatorskie, jaki projekt spełnia nasze potrzeby i w jakim zakresie będzie nam pomocny. Czy proces licencjonowania zakończy się tylko zawieszeniem kolejnej ramki na ścianie, czy też da nam szansę dalszego rozwoju. Nie raz już bywało, że w pospiechu Stryjek zamienił siekierkę na kijek samobijek.

    Okazać się może, że będziemy chcieli mieć po kilka różnych licencji, certyfikatów czy świadectw i nic nie jest w tym złego. Takie jest nasze prawo wolnych ludzi po deregulacji i nikt nic nam nie będzie ograniczał ani zabraniał.

Tomasz Błeszyński zderegulowny pośrednik i zarządca nieruchomości

Copyright prawa autorskie zastrzeżone

Żadna część jak i całość artykułów zawartych w niniejszym blogu nie może być powielana i rozpowszechniania  w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób w tym także zamieszczana w Internecie bez podania  źródła lub autora.

Kategoria: Biznes
 
 Oceń wpis
   

Z roku na rok upewniam się, że powiedzenie czy też raczej stara chińska klątwa "Obyś żył w ciekawych czasach" spełnia się w zawrotnym tempie.

Przyszło nam przezywać prawdziwy kalejdoskop zdarzeń i sytuacji. Obecny rok, który już jest prawie za nami dostarczał mocne dawki adrenaliny.  Zawirowania w gospodarce światowej i jej reperkusje dla krajowego rynku odczuwamy bardzo mocno. Szalejące notowania na giełdach, negatywne ratingi super gospodarek, inflacja, deficyty budżetowe. Zmiany w rządzie, roszady w ministerstwach, ustawa deregulacyjna, buble legislacyjne słowem normalny rok. Niemodne słowo kryzys zastąpiono spowolnieniem. Nakręcono wirtualny wskaźnik PKB, zafundowano medialną kampanię szczęśliwości społecznej. Uruchomiono lawinę kolorowych inwestycji za europejskie fundusze byle tylko nic nie wspominać o kryzysie.

A czego się bać. Kryzys, jak kiedyś powiadał kabaret Tey z Poznania to podobno brat Ramzesa, a to przecież znana marka. Choć ostatnio i w jego kraju też było niespokojnie. Na kryzys należy spojrzeć z dystansem, bo przecież na kryzysie i w czasach kryzysu najlepiej się zarabia. Co prawda inwestorzy giełdowi sporo ostatnio nie zyskują na akcjach i obligacjach. Fundusze inwestycyjne są też średnio stoją, lokaty to też nie najlepszy produkt antykryzysowy oprocentowanie mizerne. Wielu zastanawia się jak zabezpieczyć swoją przyszłość czy być klientem ZUS czy oddać się w ręce OFE. Uciułane z trudem pieniądze próbujemy inwestować by mieć swój własny fundusz emerytalny. Spekulujemy, w co by tu zainwestować, może w złoto, surowce czy starą whisky, wino.

Nie, nie w naszych realiach to tylko nieruchomości pomogą bezpiecznie przechować zainwestowany kapitał pomnażając go z godziwym zyskiem. Podaż duża, jest, w czym wybierać i negocjować. Atrakcyjne lokalizacje stoją otworem zarówno w miastach jak na morzem, nad jeziorami czy w górach. Kupować, raz jeszcze kupować, ale z rozsądkiem wspierając się opiniami doświadczonych profesjonalistów rynku nieruchomości.

Kryzysy przecież nam nie straszne, już kilka przeżyliśmy i jeszcze wiele przed nami, spójrzmy, zatem na to wszystko z dużym dystansem. Kupujmy nieruchomości i spokojnie obserwujmy jak ich wartość będzie rosła z biegiem czasu.  Wykorzystajmy dobrze te ciekawe czasy dla siebie już teraz i nie czekajmy czy te, które nadejdą będą lepsze.

Tomasz Błeszyński

Doradca Rynku Nieruchomości

 

Copyright prawa autorskie zastrzeżone

Żadna część jak i całość artykułów zawartych w niniejszym blogu nie może być powielana i rozpowszechniania  w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób w tym także zamieszczana w Internecie bez podania  źródła lub autora.

 

Kategoria: Biznes
 

Najnowsze wpisy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
doradca rynku nieruchomości, coach biznesu, bloger, analityk, wykładowca, think - tank, fan - muzyki, literatury, filmu, sztuki, architektury i biegania.
 


      Najnowsze komentarze
 
2017-11-18 08:53
mam w głębokim poważaniu gigantomanie... do wpisu:
Expo jednak nie dla Łodzi
Byłoby jednak milej, aby miast walczyć z wiatrakami połatać dziury w jezdniach na Wojska[...]
 
2017-11-17 15:19
pieniadze do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Wynik bardzo dobry. Praktycznie wygraliśmy ale sądzę, że przeważył argument niemerytoryczny tj.[...]
 
2017-11-15 19:08
Tomasz Błeszyński do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Polska nie zorganizuje International EXPO 2022 Poland w Łodzi. Wystawę zorganizuje stolica[...]
 
2017-11-07 15:38
angling do wpisu:
Dokąd płynie Łódź ?
Tak jest potencjał na 10 lat pracy dla eksperta dobrego. W pozytywnym sensie - jest co[...]
 
2017-09-25 17:18
Andrzej z Warszawy do wpisu:
Nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami podpisana
Świetny artykuł, ma Pan rację rzeczoznawstwo nie jest zawodem wybranym, jest jeden rynek, jest[...]