Tomasz Błeszyński - od 2007 r. na blogu Money.pl
 Oceń wpis
   

Związek Banków Polskich chce powołania w Polsce kas oszczędnościowo-kredytowych, które zajmowałyby się wsparciem w nabyciu własnego mieszkania.

   Pamiętamy, co działo się książeczkami mieszkaniowymi założonymi przed 90 rokiem. Ludzie całymi latami oszczędzali a kiedy zdecydowali się już na zakup mieszkania dostawali z łaski ochłap w postaci premii gwarancyjnej. Bank przetrzymywał i obracał pieniędzmi a procedura wypłaty premii była znacznie formalizowana.

   A kasy mieszkaniowe powołane po 1996 roku również skutecznie napychały bankom sejfy. Ludzie zmuszeni byli do systematycznego wpłacania by mieć możliwość ubiegania się o przyznanie kredytu kontraktowego, którego wysokość mogła wynosić maksymalnie 150% zgromadzonych oszczędności. Pieniądze trzeba było oszczędzać, ale to czy udzielą nam kredytu i jakiej wysokości zależało do banku, który badał regularność i wysokość wpłat dokonywanych na rachunek. Analizował posiadaną przez kredytobiorcę zdolność kredytową oraz wymagał przedstawienia akceptowanego przez bank zabezpieczenia spłaty kredytu.

   Niestety należy ubolewać ze przez całe lat nie udało się przygotować przejrzystego, dobrego dla oszczędzających a nie instytucji finansowych projektu wspierania mieszkalnictwa. Realizowane są za to doraźne projekty po dyktando notowań wyborczych czy też partykularnych interesów.

   Dla mnie ta propozycja jest odświeżaniem starych nie do końca udanych projektów i kolejnym pomysłem na wyciąganie kasy od biednego społeczeństwa.

Tomasz Błeszyński  Doradca Rynku Nieruchomości

 

Wszystkie prawa zastrzeżone

Żadna część jak i całość artykułów zawartych w niniejszym blogu nie może być powielana i rozpowszechniania  w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób w tym także zamieszczana w Internecie bez podania  źródła lub autora.

 

Kategoria: Biznes
 
 Oceń wpis
   

Sejmowa komisja chce całkowitego uwolnienia zawodów związanych z rynkiem nieruchomości. Ma wystarczyć zarejestrowanie działalności.

Ważą się losy pierwszej transzy deregulacji. Dziś odbędzie się trzecie czytanie rządowego projektu ustawy w tej sprawie.

Prawdziwa rewolucja szykuje się w wypadku zawodu pośrednika i zarządcy nieruchomości. Sejmowa komisja zajmująca się deregulacją zaakceptowała bowiem daleko idącą poprawkę posła Przemysława Wiplera (PiS). Dziś Sejm zadecyduje, czy ją przyjąć.

W wypadku pozostałych profesji tak dużych niespodzianek już nie ma. Zmiany są raczej kosmetyczne. Chcemy otworzyć całkowicie zawody pośrednika i zarządcy mówi Wipler.

Chodzi o wykreślenie wszystkich przepisów z ustawy o gospodarce nieruchomościami dotyczących tych zawodów. Osobom, które będą chciały je wykonywać, wystarczy, że zarejestrują swoją działalność albo uzyskają wpis w KRS.

Pierwotnie projekt znosił licencje zawodowe, zastępował je wpisem do rejestru prowadzonego przez ministra transportu i budownictwa. Ponadto zlikwidował wymóg wykształcenia (w tej chwili zarządca musi mieć wykształcenie wyższe oraz ukończone kierunkowe studia podyplomowe). Projekt usuwał również obowiązek odbycia praktyk zawodowych oraz doszkalania się. Zniósł też możliwość pociągnięcia nieuczciwego zarządcy do odpowiedzialności dyscyplinarnej przed Komisją Odpowiedzialności Zawodowej. Klient niezadowolony z zarządcy będzie mógł się skarżyć tylko w sądzie powszechnym.

Dzięki tym zmianom każdy będzie mógł udawać pośrednika czy zarządcę zwraca uwagę Tomasz Błeszyński, doradca rynku nieruchomości. Nie rozumiem, dlaczego posłowie forsują wykreślenie także przepisów dotyczących obowiązku ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pośrednika i zarządcy, standardów zawodowych i kodeksu etyki, a także regulacji dotyczących umów pośrednictwa i klauzuli wyłączności. Będzie przecież prawdziwa wolnoamerykanka tłumaczy.

Według Błeszyńskiego koszty społeczne i gospodarcze likwidacji przepisów dotyczących pośredników w obrocie nieruchomościami, zarządców nieruchomości będą dotkliwe.

Posłowie z komisji sejmowej zaaprobowali także poprawki dotyczące aplikantów radcowskich oraz adwokackich.

Dają one prawo aplikantowi radcowskiemu do zastępowania w sądzie aplikanta adwokackiego (z wyjątkiem spraw karnych). Ponadto aplikanci w tych dwóch zawodach będą mogli po sześciu miesiącach od rozpoczęcia aplikacji występować w sądzie okręgowym i apelacyjnym.

Renata Krupa-Dąbrowska

Źródło; Rzeczpospolita 19-04-2013

Wszystkie prawa zastrzeżone

 

2013-04-19 Sejm RP większością głosów przyjął przygotowany w Ministerstwie Sprawiedliwości projekt I ustawy o zmianie ustaw regulujących wykonywanie 50 zawodów.  Zlikwidowane zostały rozdziały 2 i 3 w dziale V ustawy o gospodarce nieruchomościami regulujące zapisy dotyczące pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości. W dalszej kolejności ustawą zajmie się Senat.

Tomasz Błeszyński

Kategoria: Biznes
 
POlityczne regulacje 2013-04-18 09:17
 Oceń wpis
   

Komisja Nadzwyczajna do rozpatrywania projektów ustaw deregulacyjnych na kolejnym posiedzeniu 17 kwietnia br. w Sejmie zlikwidowała w ustawie o gospodarce nieruchomościami rozdziały dotyczące pośredników w obrocie nieruchomościami i zarządców nieruchomości.

Za wykreśleniem ww. zapisów z ustawy głosowali niemal jednogłośnie posłowie ze wszystkich klubów parlamentarnych z wyjątkiem SLD. Dokonano likwidacji nie tylko licencji zawodowych pośrednika w obrocie nieruchomościami i zarządcy nieruchomości, ale i przepisów regulujących cywilizowane wykonywanie usług w tym zakresie.

Rynek nieruchomości zamiast się rozwijać, profesjonalizować cofa się do stanu sprzed 1998 r. przed wejściem w życie ustawy o gospodarce nieruchomościami. Zapisy ustawy dotyczące funkcjonowania obrotu i zarządzania nieruchomościami pełniły swoją rolę bez zastrzeżeń przez 15 lat. Dzisiaj tylko dzięki politycznym a nie merytorycznym argumentom dokonano tej zmiany. Rynek nieruchomości stracił wieloletni dorobek i profesjonalny charakter.

Teraz dzięki tym zmianom każdy będzie mógł udawać pośrednika czy zarządcę. Poprzez wykreślenie z ustawy o gospodarce nieruchomościami zlikwidowany został również obowiązek ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej pośrednika i zarządcy, standardy zawodowe i kodeks etyki, regulacje dotyczące umów pośrednictwa i klauzuli wyłączności.

Wracamy do legislacyjnego średniowiecza, uchwalamy prawo poprzez usuwanie dajemy szanse na krociowe zyski mrocznym demonom czarnego rynku. Strach, cwaniactwo, krwiożercza spekulacja, oszustwa, bankructwa zapanują po tych zmianach na rynku nieruchomości. Wszystko w imię deregulacji, swobody gospodarczej, która doprowadzi do pogorszenia, jakości świadczonych usług zawodowych, zagrażając bezpieczeństwu obywateli naszego państwa.

Trzecie czytanie i chyba już ostatnie ma się odbyć w Sejmie 19 kwietnia, jeśli posłowie przyjmą proponowany projekt z tak radykalnymi zmianami zostanie tylko głosowanie w Senacie i podpis Prezydenta. Czas pokaże, jaki było prawdziwe drugie dno tej politycznej deregulacji, kto zyska, bo kto straci było już wiadomo od początku.

Koszty społeczne i gospodarcze likwidacji przepisów dotyczących pośredników w obrocie nieruchomościami, zarządców nieruchomości będą dotkliwe. Żal mi tylko ludzi, którzy tracić będą majątki życia na rzecz niekompetentnych, pozbawionych kontroli deregulowanych fachowców wykorzystujących bez skrupułów każdą okazję by zarobić kasę. Ale to nie pierwszy raz i pewnie nie ostatni ważne by klasa polityczna była z siebie zadowolona.

Tomasz Błeszyński Doradca Rynku Nieruchomości

kwiecień 2013

Wszystkie prawa zastrzeżone

Żadna część jak i całość artykułów zawartych w niniejszym blogu nie może być powielana i rozpowszechniania  w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób w tym także zamieszczana w Internecie bez podania  źródła lub autora.

 

Kategoria: Biznes
 

Najnowsze wpisy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
doradca rynku nieruchomości, coach biznesu, bloger, analityk, wykładowca, think - tank, fan - muzyki, literatury, filmu, sztuki, architektury i biegania.
 


      Najnowsze komentarze
 
2017-11-18 08:53
mam w głębokim poważaniu gigantomanie... do wpisu:
Expo jednak nie dla Łodzi
Byłoby jednak milej, aby miast walczyć z wiatrakami połatać dziury w jezdniach na Wojska[...]
 
2017-11-17 15:19
pieniadze do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Wynik bardzo dobry. Praktycznie wygraliśmy ale sądzę, że przeważył argument niemerytoryczny tj.[...]
 
2017-11-15 19:08
Tomasz Błeszyński do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Polska nie zorganizuje International EXPO 2022 Poland w Łodzi. Wystawę zorganizuje stolica[...]
 
2017-11-07 15:38
angling do wpisu:
Dokąd płynie Łódź ?
Tak jest potencjał na 10 lat pracy dla eksperta dobrego. W pozytywnym sensie - jest co[...]
 
2017-09-25 17:18
Andrzej z Warszawy do wpisu:
Nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami podpisana
Świetny artykuł, ma Pan rację rzeczoznawstwo nie jest zawodem wybranym, jest jeden rynek, jest[...]