Tomasz Błeszyński - od 2007 r. na blogu Money.pl
 Oceń wpis
   

Władze Miasta Łodzi próbują uparcie na przetargach sprzedawać swoje nieruchomości. 

    Komentarz do artykułu; "Łódź wyprzedaje majątek bez ładu i składu"

Władze Miasta Łodzi próbują uparcie na przetargach sprzedawać swoje nieruchomości. Podaż nieruchomości jest bardzo duża popyt zaś niewielki, bo czasy są trudne kryzysowe. Obserwując takie działania dochodzę do wniosku, że chyba w kasie miasta brakuje pieniędzy i sprzedaż nieruchomości jest jedynym pomysłem na jej zapełnienie. Miała przecież zostać sprzedana działka, pod tzw. Bramę Miasta czy tereny pod inwestycje hotelowe, handlowe czy mieszkaniowe.

Na stronie UMŁ znaleźć można wiele interesujących gdyby nie kryzys ofert nieruchomości. Na budynku przy ul. Tymienieckiego wywieszony został transparent z informacją, że Bielnik Kopischa jest przeznaczony na sprzedaż. Nie mogę zrozumieć jak można pozbywać się szczególnie w tych czasach tak nietuzinkowego obiektu perełki architektury.

Sprzedawanie nieruchomości bez ładu i składu mija się z celem, przetargi nie są skuteczne tak jak zresztą wizyty urzędników na targach nieruchomości w Cannes. Nadal panuje kryzys, podaż nieruchomości nie tylko w Polsce, ale i Europie jest ogromna. Banki nie są już tak skłonne pożyczać pieniądze na inwestycje w nieruchomości. Kupujących już nie zachwycają zakupy działek, budynków do kapitalnego remontu czy rozbiórki nawet, jeśli są w super lokalizacjach. Poszukują pracujących nieruchomości przynoszących comiesięcznie przychody a nie pustych hal z powybijanymi oknami i zawalonym stropem. Takie mamy czasy, każdy liczy pieniądze i stara się minimalizować ryzyko inwestycji.

Wielokrotnie o tym pisałem, że należałoby zrobić w mieście inwentaryzację nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż, dokonać oceny, które z nich mają szansę na zmianę właściciela. Właściwie przygotować nieruchomości do sprzedaży wraz ze szczegółową ofertą opartą na profesjonalnej dokumentacji. Pozostałe nieruchomości nie próbować sprzedawać na siłę tylko zadbać rozsądnie w nie inwestując by nie tracąc na wartości doczekały do lepszych czasów, kiedy zostaną sprzedane za godziwą cenę.

Tak potwierdzam, wg moich analiz wynika, że koniunktura na rynek nieruchomości może powrócić dopiero w 2016-2017 roku.

A swoją drogą tak się zastanawiam jak będzie wyglądało miasto, kiedy już wszystko zostanie sprzedane. Co zrobią Ci, którzy nie mieli szczęścia i pieniędzy by kupić nieruchomości.

Czyje będą kamienice a czyje ulice...?

Tomasz Błeszyński doradca rynku nieruchomości

Nieruchomości miejskie: "Łódź wyprzedaje majątek bez ładu i składu"

Władze Łodzi z trudem sprzedają nieruchomości komunalne, ale zdarzają się przetargi, podczas których o jedną działkę walczy aż pięciu oferentów. Aż pięciu oferentów chciało kupić nieruchomość przy ul. Czorsztyńskiej 11. To działka o powierzchni 742 mkw. z dwoma budynkami. Cena wywoławcza wynosiła 60 tys. zł, a ostatecznie sprzedano ją za 105 tys. zł. Podczas piątkowego przetargu magistrat sprzedał jeszcze nieruchomość niezabudowaną przy Rojnej 77 i Normandzkiej bez numeru. Jej cena wywoławcza wynosiła 350 tys. zł, a sprzedano ją za 355 tys. zł.

Tydzień wcześniej zbył działkę przy ul. Wójtowskiej 10 za 229,8 tys. zł. Najdroższą transakcją w tym roku była sprzedaż obiektu przy pl. Komuny Paryskiej 6 za 4, 5 mln zł. Łącznie dochód miasta sięga 24 mln zł. Roczny plan to 58 mln zł.

- Łódź wyprzedaje majątek bez ładu i składu - twierdzi Tomasz Błeszyński, ekspert rynku nieruchomości. - Wystawia Bielnik Kopischa za śmieszne pieniądze, ale i tak nie znajduje nabywcy. Miasto sprzedaje nieruchomości zrujnowane, a powinno je odnowić, co pozwoliłoby przyciągnąć inwestorów i osiągnąć wyższą cenę. Koniunktura na rynku nieruchomości może pojawić się, w 2016 - 2017 r.

Wiceprezydent Agnieszka Nowak uważa, że magistrat nie powinien do tego czasu obniżać cen nieruchomości wystawianych na sprzedaż.

Źródło: Dziennik Łódzki Marcin Bereszczyński 2014-07-07

Czytaj więcej: http://www.dzienniklodzki.pl/artykul/3498321,nieruchomosci-miejskie-lodz-wyprzedaje-majatek-bez-ladu-i-skladu,id,t.html

 
Kategoria: Biznes
 

Najnowsze wpisy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
doradca rynku nieruchomości, coach biznesu, bloger, analityk, wykładowca, think - tank, fan - muzyki, literatury, filmu, sztuki, architektury i biegania.
 


      Najnowsze komentarze
 
2017-11-21 13:41
MarcinZa do wpisu:
Czarne chmury nad mieszkaniówką
Faktycznie bańka cenowa rośnie a kupujący tego ni czują, że za chwile będę przepłacać.[...]
 
2017-11-21 13:39
MarcinZa do wpisu:
Kuszą nie tylko ceną
Ma Pan rację, cena, nazwa i dodatkowe bajery najlepiej kuszą kupujących niż realna oferta.[...]
 
2017-11-18 08:53
mam w głębokim poważaniu gigantomanie... do wpisu:
Expo jednak nie dla Łodzi
Byłoby jednak milej, aby miast walczyć z wiatrakami połatać dziury w jezdniach na Wojska[...]
 
2017-11-17 15:19
pieniadze do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Wynik bardzo dobry. Praktycznie wygraliśmy ale sądzę, że przeważył argument niemerytoryczny tj.[...]
 
2017-11-15 19:08
Tomasz Błeszyński do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Polska nie zorganizuje International EXPO 2022 Poland w Łodzi. Wystawę zorganizuje stolica[...]