Tomasz Błeszyński - od 2007 r. na blogu Money.pl
 Oceń wpis
   

Na rynku nieruchomości można znaleźć powierzchnie przystosowane do prowadzenia określonego biznesu np. restauracji.

Do pośredników trafiają lokale handlowe przeważnie z rynku wtórnego, ale i deweloperzy zwracają się do biur pośrednictwa, jeśli w zakładanym czasie nie są w stanie uporać się ze sprzedażą zauważa pośredniczka Joanna Lebiedź, właścicielka agencji Lebiedź Nieruchomości. Jak podkreśla, na rynku wtórnym często znajdujemy oferty niedużych powierzchni w dobrych lokalizacjach. Nierzadko są to lokale już przystosowane do prowadzenia określonej działalności np. restauracji. Nowy nabywca czy najemca przejmuje nieruchomość z całym biznesem i portfelem klientów tłumaczy Joanna Lebiedź. I podkreśla, że na rynku powierzchni komercyjnych kluczowa jest lokalizacja. Mamy przykłady, które pokazują, jak przeciągające się remonty całych ciągów ulicznych mogą zakłócić albo nawet rozłożyć na łopatki doskonale prosperujący biznes przestrzega właścicielka agencji Lebiedź Nieruchomości. Przy zakupie lokalu na własny użytek bądź w celach czysto inwestycyjnych trzeba uwzględnić sporo czynników, które w przypadku jednej działalności okażą się strzałem w dziesiątkę. W innym zaś ta sama lokalizacja może się okazać porażką dodaje. Z analiz Joanny Lebiedź wynika, że zainteresowanie lokalami komercyjnymi stopniowo rośnie zarówno wśród inwestorów, jak i firm, które szukają powierzchni na wynajem do prowadzenia biznesu. Jeśli nastroje gospodarcze będą coraz lepsze, a bariery stawiane zwłaszcza małym firmom będą powoli likwidowane, jest szansa na znaczne ożywienie i tego segmentu nieruchomości prognozuje pośredniczka z Warszawy.

Leszek Hardek, szef toruńskiej agencji Intercentrum, zwraca uwagę, że małych powierzchni handlowych, w których można prowadzić np. sklep, na rynku wtórnym nie ma zbyt wiele. Ale zaczynają trafiać do oferty, co kilka lat temu było zjawiskiem sporadycznym. Pojawiają się np. lokale na starówce, które nie mogą znaleźć najemcy zauważa Leszek Hardek. Można ich szukać także w innych rejonach miasta. Ceny są bardzo zróżnicowane, w zależności od lokalizacji, stanu i rodzaju nieruchomości dodaje. Najszybciej znikają z oferty, jak mówi szef Intercentrum, lokale w dobrym punkcie miasta, oferowane za rozsądną cenę. Te w gorszych lokalizacjach oraz z wygórowaną ceną długo zalegają na rynku.

Zdaniem Tomasza Błeszyńskiego, doradcy na rynku nieruchomości, inwestycje w lokale użytkowe były najbardziej opłacalne pięć osiem lat temu. W tym czasie można było znaleźć w atrakcyjnej cenie powierzchnie w dobrze zlokalizowanych inwestycjach deweloperskich. Podaż lokali była niewielka, ponieważ deweloperzy nastawiali się na projekty mieszkaniowe. Na parterach budynków powstawały zwykle dwa trzy lokale użytkowe przypomina Tomasz Błeszyński. I podkreśla, że kilka lat temu popyt na lokale komercyjne był większy niż dziś. Powierzchni szukały oddziały banków, apteki, sieci spożywcze. Dziś na rynku nieruchomości mamy ogromną podaż wszelkiego rodzaju lokali użytkowych. Można je kupić albo wynająć. Oferty są dostępne praktycznie w każdym mieście, na każdym osiedlu. Ceny i stawki najmu można negocjować.

W Warszawie jest do kupienia np. 81-metrowy lokal, wyceniony na 830 tys. zł. Znajduje się na parterze ursynowskiego budynku, niedaleko stacji metra. Główne pomieszczenie ma 65 mkw. W dwóch mniejszych można urządzić biura lub magazyn. Ofertę znajdziemy na portalu Domy.pl. W tym samym serwisie oferowany jest 135-metrowy, parterowy lokal z witrynami w centrum Szczecina. Wejście prowadzi od ulicy. Cena ofertowa to ponad 1 mln zł. Z kolei za 260 tys. zł można się stać właścicielem prawie 71-metrowego, monitorowanego lokalu w Legnicy, położonego na parterze budynku z 1930 r. W lokalu można prowadzić działalność biurową, handlowo-usługową. Przed budynkiem są miejsca parkingowe.

Rzeczpospolita |05 stycznia 2015 | Ekonomia | Aneta Gawrońska

Źródło: http://www.ekonomia.rp.pl/artykul/1168932-Male-lokale-handlowe-szybko-znikaja-z-rynku.html

 
Kategoria: Biznes
 

Najnowsze wpisy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
doradca rynku nieruchomości, coach biznesu, bloger, analityk, wykładowca, think - tank, fan - muzyki, literatury, filmu, sztuki, architektury i biegania.
 


      Najnowsze komentarze
 
2017-11-21 13:41
MarcinZa do wpisu:
Czarne chmury nad mieszkaniówką
Faktycznie bańka cenowa rośnie a kupujący tego ni czują, że za chwile będę przepłacać.[...]
 
2017-11-21 13:39
MarcinZa do wpisu:
Kuszą nie tylko ceną
Ma Pan rację, cena, nazwa i dodatkowe bajery najlepiej kuszą kupujących niż realna oferta.[...]
 
2017-11-18 08:53
mam w głębokim poważaniu gigantomanie... do wpisu:
Expo jednak nie dla Łodzi
Byłoby jednak milej, aby miast walczyć z wiatrakami połatać dziury w jezdniach na Wojska[...]
 
2017-11-17 15:19
pieniadze do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Wynik bardzo dobry. Praktycznie wygraliśmy ale sądzę, że przeważył argument niemerytoryczny tj.[...]
 
2017-11-15 19:08
Tomasz Błeszyński do wpisu:
EXPO 2022 Łódź
Polska nie zorganizuje International EXPO 2022 Poland w Łodzi. Wystawę zorganizuje stolica[...]