Tomasz Błeszyński - od 2007 r. na blogu Money.pl
 Oceń wpis
   

Rynek nieruchomości mieszkaniowych w Nowym Roku będzie zmierzał do stabilizacji.

Wprowadzenie programu Mieszkanie dla Młodych wspierającego budownictwo nie zmieni wiele na rynku. Program jest niedopracowany, obejmuje nieliczne grono beneficjentów. Oferta mieszkań na rynku pierwotnym jest cały czas większa niż możliwości nabywcze klientów, program tak jak jego poprzednik Rodzina na Swoim rewolucji rynku nie zrobi.

Za to wprowadzanie rekomendacji S przez banki może nieco studzić zapał kupujących przyzwyczajonych głownie z ekonomicznych powodów do finansowania kredytem 100 procent a czasem nawet więcej ceny przyszłego mieszkania. Wymóg  posiadania wkładu własnego na dłuższa metę będzie dobrym rozwiązaniem. Pogrążanie się w wysokim, wieloletnim kredycie w tak niepewnej sytuacji politycznej i gospodarczej było i jest ryzykowne. Niestety dla wielu kupujących było to jedynym rozwiązaniem bez takiego wsparcia nie stać ich by było na zakup nieruchomości. Czynnikami mobilizującymi do zakupów na kredyt jest nie tylko niskie oprocentowanie i atrakcyjne ceny mieszkań, ale przede wszystkim stała praca pozwalająca planować długoterminowe zobowiązania.

W pierwszych miesiącach nowego roku wprowadzenie rekomendacji spowolni zakupy mieszkań szczególnie na rynku pierwotnym. Klienci z obawy przed noworocznymi zmianami w większości podejmowali decyzje o zakupie jeszcze w starym roku. Tak, więc ci, co chcieli i mogli kupić mieszkanie już to zrobili. Nowi przez pewien czas bacznie będą się przyglądać rynkowi, sprawdzą jak działa program, MdM jaki wymogi stawiać będę banki pod rządami rekomendacji S. Gruntownie przejrzą również oferty deweloperów szukając projektów odpowiednich dla siebie. Rynek temu będzie sprzyjał, inwestycje mieszkaniowe będą realizowane, wysoka podaż lokali na rynku pierwotnym nie ulegnie zmianie. Jedynie luksusowe apartamenty w prestiżowych lokalizacjach utrzymają swoją wartość.

Sytuację na rynku może poprawić zmiana polityki inwestycyjnej deweloperów. Powinni oni pomyśleć o obniżeniu marż i przygotowaniu ciekawych projektów w dobrych lokalizacjach za rozsądną cenę. Proponowane zachęty PR, promocje już nie będą działały na klientów jak kiedyś. Liczyć się będzie twarda ekonomia ile mam zapłacić ile skredytować i jak wykończyć mieszkanie. Ceny mieszkań nadal będą podlegały negocjacjom, klienci dysponujący gotówka będą mieli większe przywileje.  Należy mieć nadzieję, że politycy nie wprowadzą żadnych nowych ustaw destabilizujących rynek nieruchomości. Powrót większej hossy na rynek nieruchomości powróci niestety dopiero w 2016 roku.

Tomasz Błeszyński

Doradca Rynku Nieruchomości

www.tomaszbleszynski.pl 

Copyright prawa autorskie zastrzeżone

Żadna część jak i całość artykułów zawartych w niniejszym blogu nie może być powielana i rozpowszechniania  w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób w tym także zamieszczana w Internecie bez podania  źródła lub autora.

 
Kategoria: Biznes
 

Najnowsze wpisy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  
doradca rynku nieruchomości, coach biznesu, bloger, analityk, wykładowca, think - tank, fan - muzyki, literatury, filmu, sztuki, architektury i biegania.
 


      Najnowsze komentarze
 
2017-09-25 17:18
Andrzej z Warszawy do wpisu:
Nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami podpisana
Świetny artykuł, ma Pan rację rzeczoznawstwo nie jest zawodem wybranym, jest jeden rynek, jest[...]
 
2017-09-14 20:37
Z.Maria do wpisu:
Będą chętni na drewniane domy
Witam Pana, Bardzo dobry komentarz i trafne spostrzeżenia. To może być dobry pomysł z tymi[...]
 
2017-09-06 20:46
Marek I. do wpisu:
Trudny wybór po ciężkiej walce
uczucie takiej walki na pewno nie raz niejednemu towarzyszące, mnie na pewno też. Czasem nie[...]
 
2017-09-02 14:10
Michoł do wpisu:
Inwestorzy podbijają ceny mieszkań
Pan Błeszyński może mieć rację, bo chciwość deweloperów na pieniądze jest nam znana od lat. Oby[...]
 
2017-08-31 22:14
Andrzej z Warszawy do wpisu:
Trudny wybór po ciężkiej walce
Dokładnie tak - trafnie Pan to określił - ciężki życiowy wybór. Jak zachować w tym wszystkim[...]