Tomasz Błeszyński - od 2007 r. na blogu Money.pl
Złoty żagiel na wietrze 2014-05-19 11:25
 Oceń wpis
   

Ten futurystyczny projekt, który miał powstać na prestiżowej i drogiej działce przy ulicy Złotej 44 w Warszawie moim zdaniem od początku był nieprzemyślany i niedopasowany do realiów rynku.

Nie dokonano chyba właściwej analizy rynku nieruchomości, zbyt optymistycznie oceniono przyszłość i zaufano grubym portfelom bardzo wąskiej nastawionej na snobizm grupie klientów. To głownie oni i ich bogate firmy mieli kupować te penthousy pod chmurami na niebotyczne kwoty. Najdroższy 400 metrowy apartament wyceniono na bagatela 20 milionów złotych.

Deweloper pewnie zaufał tym badaniom, nie zweryfikował i rozpoczął inwestycje, w 2007 kiedy trwały jeszcze resztki hossy na rynku nieruchomości, ale już początki nadchodzącego kryzysu były dobrze widoczne. Liczono, że fala zachodniego kryzysu ominie Polskę i nie zagrozi prestiżowym projektom. Okazało się inaczej upadały banki, fundusze inwestycyjne a bogata kadra managerska zaczęła tracić pracę i wysokie zarobki. Kto miał w takiej sytuacji głowę by kupować te złote apartamenty.

Projekt sam w sobie awangardowy również nie przypadł do gustu okolicznym mieszkańcom. Zaczęły się protesty, blokowanie budowy, procesy sądowe a czas upływał recesja na rynku nieruchomości się pogłębiała.

Dlaczego realizując tak drogą inwestycję wcześniej nie dokonano sąsiedzkich uzgodnień, nie skorygowano tak projektu by był przyjazny dla wszystkich a nie tylko dla inwestora? Co zaniedbano, na co liczono, może na to, że mieszkańcy sąsiednich domów sami zachwycą się projektem i nie uruchomią stosownych procedur?

Czas pokazał, że było inaczej do tego wszystkiego zrobiło się głośno o inwestycji o problemach jej i inwestora a to przyczyniło się do wzrostu niepokoju wśród potencjalnych klientów i budowało negatywny PR. Wiele czynników złożyło się na porażkę tej inwestycji, ale to zjawisko jak najbardziej normalne.

Inwestycje deweloperskie były, są i będą ryzykowne na jednych zarabia się na innych traci. To czyste prawa ekonomii i rynku, nigdy tak nie było i nie będzie, że każdy, kto inwestuje ma zbierać tylko profity. Działalność deweloperska jest, co prawda w swoich założeniach nastawiona na zysk, ale powinna też zakładać ocenę ryzyk mogących niszczyć inwestycję.

Niestety po nietrafionych projektach widać u wielu deweloperów brak krytycyzmu w podejmowanych działaniach i bezgraniczne nastawienie na sukces bez wglądu na okoliczności. Na szczęście rynek i profesjonalni doradcy, którzy co raz częściej reprezentują klientów przy inwestycjach potrafią zweryfikować projekty. Nie jest to ani pierwsza ani ostatnia porażka deweloperów na rynku, procesy upadłościowe stały się nieodłącznym elementem prowadzenia takiego biznesu.

Co dalej stanie się z tą inwestycją czas pokaże, niedokończony szkielet przypomina o popełnionych błędach i nie jest dobrą zachętą. Dobrze by było dla projektu i rynku by znalazł się inwestor, który dokończy projekt. Pewnie nie będzie już tak okazały, ale ważne jest by na Złotą 44 wróciło życie.

Tomasz Błeszyński Doradca Rynku Nieruchomości

 

 
Kategoria: Biznes
 

Najnowsze wpisy
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 



 
doradca rynku nieruchomości, coach biznesu, bloger, analityk, wykładowca, think - tank, fan - muzyki, literatury, filmu, sztuki, architektury i biegania.
 


      



Najnowsze komentarze
 
2017-09-25 17:18
Andrzej z Warszawy do wpisu:
Nowelizacja Ustawy o gospodarce nieruchomościami podpisana
Świetny artykuł, ma Pan rację rzeczoznawstwo nie jest zawodem wybranym, jest jeden rynek, jest[...]
 
2017-09-14 20:37
Z.Maria do wpisu:
Będą chętni na drewniane domy
Witam Pana, Bardzo dobry komentarz i trafne spostrzeżenia. To może być dobry pomysł z tymi[...]
 
2017-09-06 20:46
Marek I. do wpisu:
Trudny wybór po ciężkiej walce
uczucie takiej walki na pewno nie raz niejednemu towarzyszące, mnie na pewno też. Czasem nie[...]
 
2017-09-02 14:10
Michoł do wpisu:
Inwestorzy podbijają ceny mieszkań
Pan Błeszyński może mieć rację, bo chciwość deweloperów na pieniądze jest nam znana od lat. Oby[...]
 
2017-08-31 22:14
Andrzej z Warszawy do wpisu:
Trudny wybór po ciężkiej walce
Dokładnie tak - trafnie Pan to określił - ciężki życiowy wybór. Jak zachować w tym wszystkim[...]